Řešení IPTV

Princip:
Pomocí sw zachytávat signál z DVB-T karty, ten pak odvisílat do sítě a tím dovolit využívat digitální televize všem na síti.

Vysílání je realizováno pomocí getstream2 (nástupce getstreamu, getstreamu-poempel apod.), což je nenáročné řešení stremingu multimédií. Jeho přednostmi je nenáročnost na systémové zdroje, kde narozdíl od streamingu pomocí VLC spotřebováná zhruba do 10% sys. zdrojů. Další výhodou je snadná konfigurace viz readme přiložené k zdrojovým kódům, případně můj getstream2.conf. Zachytáváním z tohoto serveru se pak neblokují přímo DVB-T karty a je tedy možné zachytávat či sledovat (případně obojí) v rámci multiplexu další programy.

Protože příjmám dva multiplexy použil jsem dvě DVB-T karty, konkrétně dvě Technsat Airstar2 PCI. Jejich zprovoznění najdete v databázi hardware ABC Linuxu,  ve kterém jsem ve spolupráci s watslawem doplnil právě postupy pro Debian, a nějaké další drobnosti kolem DO atp.

Nahrávání realizuje skript v bashi, který pomocí jednoduchých dotazů vyrobí nahrávací skript pro daemon at. Vstupem jsou dva časové údaje, počáteční čas a datum pro daemon at a konečný čas, pak je to název kanálu a případný požadavek na vypnutí stroje, volitelně pak popisek souboru.

Realizace zachytávání pomocí mencoderu se osvědčuje pro jeho nenáročnost, konfigurovatelnost a přirozenou snahu stream poopravovat. Jako zcela nevhodné se však ukázalo zachytávání do kontejneru AVI, proto je použit MPEG. Pro jeho další zpracování lze použít Gopchop, DVBCut, ProjectX , případně Avidemux.

Dalšími možnostmi pro zachytávání je použít třeba wget nebo vlc a pro streaming již postarší vls.

Pakliže Vás napadane nějaké vylepšení tohoto řešení či naleznete nejakou chybu, přijmám nápady, patche či jakoukoliv jinou pomoc.

Kontakt: dvb_record zavináč jakubcovi tečka info. nebo vizte kontakt

Archiv ke stažení obsahuje:

Petr Jakubec © 2006